Co byście wybrali?

Witam serdecznie.Chciałbym abyście wy użytkownicy forum pomogli mi oraz na pewno innym osobom w wyborze najlepszej gry MMORPG które zostały przedstawione w ankiecie. Oczywiście w ankiecie nie będą brały udziału takie gry jak WoW oraz Aion ponieważ te tytuł w ogóle mnie nie interesują.

W czasie oddawania głosu na daną grę proszę sugerować się następującymi punktami:

-system PvP(poziom trudności dungeonów,world boss'ów,questów)

-rozbudowana linia fabularna(jeżeli gra ją posiada)

-system pvp oraz balans postaci

-różnorodność klasowa i rasowa(aby występowało jak najmniej klonów)

-wygląd uzbrojenia(jak najwięcej rodzai broni oraz zbroi które możemy zmieniać i kolekcjonować)

-rozwój craftu

To by było chyba na tyle mam nadzieję że pomożecie mi w wyborze oraz może także innym osobom które mają podobny problem do mojego. Chciałbym także aby każda osoba która odda swój głos zostawiła po sobie komentarz który także pomoże w wyborze danej gry. Dziękuję i pozdrawiam

P.S. Osobiście nie ma różnicy czy gra jest w systemie F2P,B2P czy też P2P najważniejsza dla mnie jest rozgrywka oraz end-game który pozwoli mi dobrze się bawić i zostać przy grze na długie miesiące.

Postawie subiektywne oceny wszystkim grom z wyjątkiem L2 (nie grałem, nie wypowiadam się), i dodam krótki komentarz:


Guild Wars 2: PVP 3/5 // Storyline 4/5 // klasy i rasy 4/5 // wygląd EQ 4/5 // craft 4/5

** do tego plus za B2P i możliwość kupowania diamentów za golda w grze, więc w sumie możesz mieć wszystko a wydać tylko raz kilkadziesiąt zł, ja przestałem grać bo jak już się ubrałem, zrobiłem kilka dungeonów nie było co robić; ogólnie prawie brak endgame znudzi ci się jak planujesz grać dłużej niż kilka godz TYGODNIOWO


The Elder Scrolls Online: PVP 4/5 // Storyline 5/5 // klasy i rasy 5/5 // wygląd EQ 4/5 // craft 4/5

** aktualnie gra 100zł i potem prepy 60dni 77zł - na szczęście gold na allegro nieźle schodzi więc można wyjść nawet na +, combat daje więcej satysfakcji niż w GW2, przeciętna grafika, bardzo fajny system rozwoju postaci; grałem podczas beta testów, z tego co ludzie piszą warto wstrzymać się z rozpoczęciem gry miesiąc/dwa aż naprawią zbuggowane questy i pobanują boty, end game PvE tak naprawdę wejdzie wraz z dodatkiem (będzie darmowy), PVP jest spoko, ostatnio coraz częściej myślę o zakupie tej gry


TERA: PVP 2/5 // Storyline 1/5 // klasy i rasy 1/5 // wygląd EQ 4/5 // craft 2/5

**grałem tylko chwilę nie podoba mi się, IMO szkoda czasu na tą grę, ostatnio coraz więcej słychać o dopracowanym item shopie, zdaję się, że TERA zmienia system system płatności z F2P na P2W


The Secret World: PVP 2/5 // Storyline 5/5 // klasy i rasy 3/5 // wygląd EQ 2/5 // craft 1/5

**B2P, co jakiś czas wychodzi nowy content i trzeba zapłacić kilka euro za możliwość pogrania w coś nowego, mimo wszystko myślę że warto, bdb fabuła, trudne questy, choć combat trochę kuleje, endgame średni, myślę że gra wciągnęła by na miesiąc a potem byś się nudził


Rift: PVP 2/5 // Storyline 2/5 // klasy i rasy 4/5 // wygląd EQ 3/5 // craft 2/5

** tej grze chyba najbliżej do WoW'a, jednak jest tylko jego marną kopią, oryginał (mam na myśli grę na globie) prawie w każdym aspekcie daje więcej satysfakcji, IMO nie warto


SWTOR: PVP 4/5 // Storyline 5/5 // klasy i rasy 4/5 // wygląd EQ 4/5 // craft 3/5

** jeśli lubisz uniwersum SW, albo grałeś w KOTOR'a jak najbardziej warto choćby dla samej fabuły, gra daje dużo frajdy, jest co robić, dobry endgame, ciągle wychodzą dodatki (darmowe), subskrypcja 60zł/60dni (gra jest F2P ale tak naprawdę w tym trybie możesz jedynie sobie wyexpić postać)


Ogólnie jeśli szukasz gry na dłużej z dobrym endgame i masz czas na grę to polecam ESO(ale tak za miesiąc/dwa), SWTOR, FFXIV), jeśli masz mniej czasu na grę GW2, TSW będą odpowiednim wyborem. W czerwcu premiera WildStara, gra warta polecenia ale w wielu aspektach podobna do WoW'a a skoro ten ci nie odpowiada to WS pewnie też.


@bym zapomniał ESO w przeciwieństwie do reszty gier jest jakby singe player w świecie MMO, sam (wyjątkowo ktoś może ci pomóc z jednym questem ale dłuższa podróż z kimś innym raczej nie wchodzi w grę) zwiedzasz świat i robisz questy (tz. możesz grać z kolegami ) ale to się mija z celem, zaczniesz pomijać dialogi, questy są fazowane więc możecie często być jakby w innych światach, no i brak tu raidów. Jedyny multiplayer to PVP gdzie masz duże liczne bitwy i w przyszłości w dodatku będzie content PVE dla 4 osobowych grup.


@trochę za bardzo się rozpisałem ale cóż mam nadzieję, że pomogłem; BTW nie zagłosowałem w ankiecie bo musiałbyś bardziej sprecyzować swoje wymagania (ile czasu możesz poświęcić grze, czego dokładniej oczekujesz, wymagania dotyczące społeczności, o jaki endgame ci chodzi itd.) No i brakuje FFXIV w ankiecie który również jest wart polecenia.



Jeju Fuji tyle przegrałeś w l2 i jeszcze takie pytanie zadajesz O.o. Toż wiadomo że lepszego pvp nie znajdziesz niż w lajnejdźu

ja bym celował w GW2 albo Rifta , chociaż w rifcie słabe pvp jest ale podciąga to innymi wymienionymi aspektami. L2 też w porządku chociaż odrzuca jużtrochę , przynjamniej mnie.

L2 to zawsze mój nr jeden i w każdej ankiecie będą tą grę podawał :P Oczywiście L2 umarło z wejściem takiej śmiesznej kroniki jakim jest GoD(w sumie bez komentarza). Wracając do tematu chciałbym przede wszystkim wiedzieć która gra bardziej wciągnie swoim klimatem,end-game systemem pvp bo tak na prawdę do każdej z tych gier mam jakieś "ale" i coś w nich mnie przyciąga jak i zarazem odpycha. Ponad rok nie grałem GW2 nie wiem dokładnie co tam się zmieniło czy jest lepiej niż było a może gorzej. W tej chwili testuje TESO świetna gra nie powiem ale czegoś mi w niej brakuje, grając w ten tytuł czuje jakbym grał w Morrowinda lub Skyrim nie odczułem tego systemu MMO w żadnym stopniu. System Gildyjny to w ogóle jakaż porażka praktycznie w ogóle to nie istnieje ale za to przyciąga mnie bardzo klimat oraz system rozwoju danej klasy coś pięknego. Dlatego zwróciłem się do was abyście pomogli mi w wyborze oraz przedstawili swoje argumenty która gra jest lepsza od pozostałych. Na chwilę obecną jestem między TESO a GW2 i raczej wybiorę coś z tych tytułów bo są dość nowe i wprowadzają coś nowego niż inne azjatyckie szity(tak azjatyckie produkcje to totalne gów.. i jak w to można grać nie wliczając w to Lineage 2 bo to gra z innej beczki). Mam nadzieję że jeszcze ktoś napisze swoją opinię na podane gry i może zmienię swoje zdanie. Dzięki i pozdrawiam.

A tak jak użytkownik wcześniej wspomniał Wildstara nie bierzesz pod uwagę? Co do TESO i GW2, to jak dla mnie taki problem początkującego w gw2 to to, że ominęło Cię już trochę eventów i to może trochę boleć( przynajmniej mnie by bolało jakbym chciał rozpocząć grę), znowu TESO według mnie jest bardzo przyzwoitą grą( pomimo bugów etc, nikt nie jest nie omylny), tylko jak dla mnie to jest takie bez duszne, jakby taka pusta powłoka TES'a.

jak najbardziej rozbudowany, zaznaczylbym SWTOR, jednak p2w niszczy tą grę, więc zaznaczam gw2

Pograłem trochę w WildStar i powiem ci że strasznie przypomina mi GW2 na dodatek trzeba za niego płacić abonament(co mi nie przeszkadza ale jak coś podobnego mam za free to biorę to tańsze:) ). Największe podobieństwa to widziałem w czasie eventów 100% z GW2 nic po za tym ale mo moja osobista ocena może się mylę

WildStar podobny do GW2? W żadnym razie, to będzie typowa gra w stylu WoW'a pooglądaj jakieś streamy, jak chcesz mogę ci dać klucz na ten beta weekend (napisz PW).

Skoro L2 umarło jak piszecie, a wahasz się pomiędzy GW2 a ESO czyli grami raczej casualowymi bez nacisku na raidowanie i jakieś ambitniejsze PvE ale za to z dobrym PVP, myślę że:

Guild Wars 2 - znudzisz się
The Elder Scrolls Online - to bym polecał, gra dopiero wyszła i wejdzie wiele nowości w krótkim czasie, spróbuj się przekonać, pograj PvP z gildią - myślę że warto dać szansę,
TERA - inny profil niż to czego oczekujesz i jak pisałem IMO szkoda czasu na TERE
The Secret World - teoretycznie pasuje do tego co chcesz ale combat kuleje i raczej ci się nie spodoba, spytaj na forum może ktoś ma klucze trialowe na 3 dni to potestujesz i sam oceń
Lineage 2 - piszecie że gra umarła
Rift - klon WoW'a nastawiony na PvE, z raczej słabym PvP do tego F2P
SWTOR - nie wiem czy PVP cię przyciągnie, a storyline mimo że bardzo dobre to jak raz przejdziesz grę (może być nawet na F2P) nie zaoferuje nic nowego
==and the winner is ESO(na to idzie mój głos)

Mógłbym się dowiedzieć co to te SWOTR?

Ja bym stawiał na GW2, dobre pvp, grafika, ale szybko się max lvl wbija. Teraz klucz chodzi po 104,90zł..

Mógłbym się dowiedzieć co to te SWOTR?Ja bym stawiał na GW2, dobre pvp, grafika, ale szybko się max lvl wbija. Teraz klucz chodzi po 104,90zł..

Star Wars: The Old Republic

Skoro pisał że grał w GW2 to klucz pewnie jeszcze ma, pvp owszem dość dobre nie powiem (raczej lepsze od tego co TERAZ oferuje ESO) ale autor pisał też o:

-system PvP(poziom trudności dungeonów,world boss'ów,questów) ESO win
-rozbudowana linia fabularna(jeżeli gra ją posiada) ESO win
-system pvp oraz balans postaci GW2 win
-różnorodność klasowa i rasowa(aby występowało jak najmniej klonów) ESO win
-wygląd uzbrojenia(jak najwięcej rodzai broni oraz zbroi które możemy zmieniać i kolekcjonować) ESO win
-rozwój craftu ESO win
więc dlatego polecam ESO

Tak szczerze ci powiem to dungeony w GW2 bardzij mi się podobały niż w TESO tam są zbyt łatwe i wystarczy dobry healer by przejść wszystko bez wipu. Natomiast w GW2 miałeś jednak ten poziom i oczywiście kilka ścieżek do przejścia w których na końcu bijesz innego boss'a lub z innym systemem walki.

Napisałeś także że zbroje w TESO są różnorodne i że wygrywa pod tym względem z GW2 hmmmm też nie mogę z tym za bardzo się zgodzić. W TESO zmieniasz ekwipunek no co 5lvl do 37lvl potem wygląd zbroi w ogóle się nie zmienia chyba że wydropisz jakiś schemat lub legendarny weapon,armor które wyglądają inaczej niż pozostałe które znajdujesz bądź dostajesz z questów. GW2 natomiast w end-game masz instancje w których zbierasz shardy i wykupujesz część do zbroi i możesz mieć każdą cześć z różnych instancji lub z tej samej to samo dotyczy się broni. I nie wiem czy oby na pewno w tej kwestii TESO przebijało GW2. Wracając do TESO biegam z 2h swordem i szczerze ci powiem że ta broń wcale się nie zmienia wygląda non stop tak samo (oczywiście jest kilka elementów ale szału nie robi).

I nie jestem wcale sceptycznie nastawiony na TESO wręcz przeciwnie tylko po prostu wydaje mi się że obie gry są na tym samym poziomie są bardzo dobre tylko jedej i drugiej grze czegoś brakuje takiej wisienki na torcie.

Szukasz gry dla siebie więc wybierz co Tobie najbardziej odpowiada, ja tylko piszę co myślę o powyższych grach na podstawie własnych doświadczeń i predyspozycji, więc jeśli bardziej podoba Ci się GW2 graj śmiało, mimo wszystko jest to bardzo dobra pozycja, jedna z najlepszych dostępnych na rynku MMO.

Co do dungeonów zależy jak na to spojrzeć, w GW2 masz typową (jak w większości MMO) instę z bossami i mobami w ESO jest to raczej bardzo ciekawie przedstawiona linia fabularna // ogólnie co kto woli // na max lvl możesz wrócić do starych dungeonów i odkryć nowe rzeczy np ukryte przejścia/nowy content. A za sprawą megaservera zawsze znajdzie się ktoś do pomocy (możesz poznać nowych ludzi spędzić z nimi kilkanaście/kilkadziesiąt minut na exploracji instancji).

Co do EQ, tak wygrywa dla mnie bo biorę też pod uwagę system craftingu, nie nie przepadam za kolorowym i cukierkowatym wyglądem zbroi - to tylko opinia

Weź pod uwagę dodatek Craglorn, który wniesie trochę funkcji (grupy 4 i 12 osobowe) muliplayer w ESO; jak wspomniałem na początku proponuję też się nieco wstrzymać z grą w ESO lepiej im dać miesiac/dwa aż developerzy ogarną obecną sytuację. Na koniec dodam, że ja czekam na dodatek do WoW'a (który prawdopodobnie będzie w połowie listopada/grudnia) więc też ostatnio szukam czegoś 'lekkiego dla siebie' nie chce pchać się w większe MMO które zjedzą dużo czasu i za bardzo mnie wciągną jak np. WildStar skoro i tak planuję powrót na warlordy, więc ostatnio też na ten temat sporo myślałem, czytałem, oglądałem streamy itd. i uważam że ESO będzie dla mnie dobrym wyborem ale czy dla ciebie też? nie wiem.

I nie jestem wcale sceptycznie nastawiony na TESO wręcz przeciwnie tylko po prostu wydaje mi się że obie gry są na tym samym poziomie są bardzo dobre tylko jedej i drugiej grze czegoś brakuje takiej wisienki na torcie.

w 100% się z tym zgadzam, gra jest dla ciebie więc zdecyduj w której produkcji jest więcej 'tego czegoś', myślę że temat już się wyczerpał i nie ma sensu żebym cokolwiek więcej pisał, mam nadzieję że pomogłem

Ok ankieta została troszkę zmodyfikowana i zostały tylko trzy opcję:Guild Wars 2 ,The Elder Scrolls Online oraz WildStar którego wcześniej nie było a przekonuje mnie ona coraz bardziej. Co sądzicie która z tych gier jest lepsza i dlaczego?

O wildstarze tak naprawdę ciężko coś powiedzieć bo mało kto wie jak dokładnie wygląda end game, ale wybrałem tą grę bo jestem napalony na nią jak dziecko na cukierka. GW 2 chyba aktualnie jedno z najlepszych mass pvp z wszystkich gier, ale trzeba mieć naprawdę dobrą gildie, pve to śmiech na sali zostawię bez komentarza. ESO aktualnie paru znajomych się bawi i o ile się orientuje tylko 2 osoby będą przedłużać pełno bugów, brak balansu w pvp, pve też marne, do tego przynajmniej mnie po 2h gry kompletnie odrzuciło. Wildstar tak jak wcześniej mówiłem póki gra nie wyjdzie ciężko powiedzieć dokładnie jak wszystko na end game będzie wyglądać, ale z tego co przedstawiają aktualnie twórcy, jak tam streamy to gra wygląda jak odświeżony wow, więc <3

Właśnie nie wiem co myśleć o WildStar a Guild Wars 2 nie wiem dlaczego ale obie gry wyglądają przyzwoicie i na pewno jedna i druga czymś mnie zachwycą i przyciągną do siebie. TESO odpada ponieważ prezentuje się jak niemowlę które dopiero zaczyna raczkować więc zostawiam go na inną chwilę.

widzę, że zrobiłeś nową ankietę i już zdążyłeś wykluczyć ESO (jak najbardziej zgadzam się z stwierdzeniem "ESO odpada ponieważ prezentuje się jak niemowlę które dopiero zaczyna raczkować więc zostawiam go na inną chwilę"), więc uznajmy ten temat za zamknięty;

teraz zauważ, że wybierałeś pomiędzy ESO/GW2 które są przeznaczone raczej dla casualowych graczy a WS który jest już typowym hardcore MMO z wielkim contentem w endgame, zastanów się jaki model gry preferujesz i ile masz czasu na grę, ja ci tego nie powiem;

o GW2 vs WS można by długo pisać ale dziś na reddicie Veerh zrobił małe porównanie nt. tego co gracz GW2 powinien oczekiwać od WS więc po prostu zacytuje:

As a former Guild Wars 2 player what should I expect from this game?Similar fast paced combatNot that much room for error, none at all in later game situationsMuch more end-game (dungeons, veteran dungeons, adventures, warplots(40vs40), arena's, 20 man raids into 40 man raids, special lore scenarios, crafting, paths and housing.The best PvE items (legendary status) are obtainable from 40 mans. -Artefact weapons (Pink) - are great weapons, they have special effects attached to them that you have to unlock. You have to do some crazy achievements in order to keep unlocking these effects, leading up to killing 2, 40 man raid bosses simultaneously. Artefacts are not the only weapons that have these special effects.Trinity system,unlike GW2Elder-gems (end-game currency) are obtainable once you hit level-cap, they are used for end-game items. You obtain these by participating in level 50 content, In other words your XP bar becomes an Elder Gem bar.Im sure I've missed some stuff as well.Also is there any good beginner type introduction videos/guides for learning basic mechanics and settings for the game?You can start off by watching Dev-speaks, they introduce each element of the game in a short 3 min videoHere is a 20 man fight from the Genetic Archives to show you some of the later game mechanics,also check out ZybakSteamhawkeGaming covers insane guides for each particular class and role, really in-depth

Co Ci mogę powiedzieć? Hmm... Grałem w GW2 dobre 2 lata. Gra jest godna polecenia, spędziłem w niej spoooro czasu (~2k godzin przegranych). Polecam, ale tylko wtedy gdy dołączysz do jakiejś ogarniętej gildii. Bez tego szybko się znudzisz. Gildie w GW2 są podzielone na 3 grupy: PvX, PvP i WvW. Pierwsze 2 grupy są... jakotakie, ludzie przychodzą - odchodzą (ileż razy można robić te same dungi, no i nie mając odpowiedniego bilda pod speedruny będziesz kickowany - nie zawsze, ale jednak), co doprowadza do tego, że nie masz kumpli do gry. 3 grupa, WvW - gildie takie wymagają niejakiego doświadczenia, ale uwierz mi, jedynym endgame'em w tej grze jest WvW. Ten tryb daje niezapomniane wrażenia (bitwy zorganizowanych gildii są... epickie że tak powiem), aczkolwiek musisz posiadać ogarniętego kompa. To by było na tyle jeśli chodzi o GW2.

Co do TESO, gram 2 tygodnie, mam aktualnie 47 lvl. Gra ma mega fabułe (nie chodzi mi tylko o Storyline), piękne lokacje, znakomity system rozwoju postaci, crafting - miodny, różnorodność rasowa (klas jest 4, jak narazie). Ogólnie gra mnie wciągnęła strasznie mocno... Najlepszym + TESO jest to, że jest nowa i nie wiesz co jeszcze wprowadzą (puki co 12 osobowe Triale - czekam!). No i najważniejsze: Będą dodatki (płatne), czego o GW nie można niestety powiedzieć (nowy system Traitsów nie wprowadza niczego nowego niestety).

Wildstar - niestety nie kwalifikuje się na grę dla mnie... nie moje klimaty (bajki od moich dzieciaków bardzie mi się podobają xD)

Zagłosowałem na TESO, bo jest fajna i tyle... no i jestem fanem tego universum.

Witam serdecznie.Chciałbym abyście wy użytkownicy forum pomogli mi oraz na pewno innym osobom w wyborze najlepszej gry MMORPG które zostały przedstawione w ankiecie. Oczywiście w ankiecie nie będą brały udziału takie gry jak WoW oraz Aion ponieważ te tytuł w ogóle mnie nie interesują.

W czasie oddawania głosu na daną grę proszę sugerować się następującymi punktami:

-system PvP(poziom trudności dungeonów,world boss'ów,questów)

-rozbudowana linia fabularna(jeżeli gra ją posiada)

-system pvp oraz balans postaci

-różnorodność klasowa i rasowa(aby występowało jak najmniej klonów)

-wygląd uzbrojenia(jak najwięcej rodzai broni oraz zbroi które możemy zmieniać i kolekcjonować)

-rozwój craftu

To by było chyba na tyle mam nadzieję że pomożecie mi w wyborze oraz może także innym osobom które mają podobny problem do mojego. Chciałbym także aby każda osoba która odda swój głos zostawiła po sobie komentarz który także pomoże w wyborze danej gry. Dziękuję i pozdrawiam

P.S. Osobiście nie ma różnicy czy gra jest w systemie F2P,B2P czy też P2P najważniejsza dla mnie jest rozgrywka oraz end-game który pozwoli mi dobrze się bawić i zostać przy grze na długie miesiące.