Pomoc przy zmianie napięcia procesora

Witam

Mój procek dostaje 1,40 V, a maksymalnie powinien dostawać 1,35V. Jak mogę to zmienić? Muszę to zrobić żeby przestał mi wariować.

Zdjęcia mojego BIOSU

motherboards-reviews.com/ASUS/socket_AM3/M2N68-AM_PLUS/ASUS_M2N68-AM_PLUS_BIOS_screens.html

CPU Configuration, opcja Vcore. Wartość zmieniasz za pomocą PageUp i PageDown.

Jeśli będzie na auto to powinno być dobrze. Zazwyczaj.

@edit

A jeśli tam nie da się zmienić wartości, bo to chyba tylko informacja o napięciach, to spróbuj w obrazku nazanym Overclocking top, masz opcję "Processor Volatage" Ustaiona na Powersaving, Tam masz wybór o ile zwiększyć albo zmniejszyć napięcie procka wyrażone w mV.

Właśnie w tej opcji mam tylko do wyboru:

Power Save

Normal

50mv

100mv

Tyle

Musisz mieć możliwość zmiany napięcia...

Zaktualizuj BIOS do najnowszej wersji. Jeśli wciąż nie będzie możliwości większego zwiększenia napięcia, to po prostu na tej płycie głównej nic nie zrobisz.

Zanim zaktualizujesz bios to poczytaj jak to zrobić, bo można niechcący uszkodzić sobie płytę główną. Będziesz potrzebował stacji dyskietej. Czasami da się też zrobić to spod Windowsa, ale chyba tylko w tych nowszych płytach.

@edit

Pisze, że na tej łycie da się to zrobić spod Windowsa, więc pójdzie łatwiej.

Programem ASUS Update, o ile masz asusa, bo w sumie to nie wiem jaką masz płytę :) Wydaje mi się cały czas, ze to są zdjęcia z Twojego kompa :D

Bios już aktualizowałem z pendriva w poprzedniej płycie. Wolę już nie trzymać kciuków żeby to się udało. Więc ta opcja odpada.

Nie ma jakiegoś programu do zmiany napięcia?

ASUS M2N68-AM PLUS

Zdjęcia nie z mojego kompa, ale mam to samo.

Nie mam pojęcia, poszukaj w google. Ale nie wiem jakby taki program miał działać i obejść ustawienia BIOSU.

Jak masz program dołączony do płyty, np. ASUS Update, to możesz przez niego zrobić update BIOSU. Jeśli przez tą minutę nie wyłączą u Ciebie prądu, to wszystko bedzie ok :)

Aż tak się nie musisz bać. Update nie wychozi tylko wtedy gdy coś zrobisz źle, albo masz popsutą dyskietkę/pendriv itp. Procedura wykonana normalnie zawsze działa.

Jak masz program pod Windows, to robisz to tak samo jakbyś instalował steroniki, a program zrobi wszystko za Ciebie.

Przypuszczam jednak, że ta płyta główna jest po prostu kiepska pod OC, jakiś biurowy egzemplarz i nawet po Update, nic z tego nie będzie.

Jaki masz procek tak w ogóle ?

@edit

No jak ASUS to pewno masz ten prgram co tu na dole http://motherboards-reviews.com/ASUS/socket_AM3/M2N68-AM_PLUS/ASUS_M2N68-AM_PLUS_bundled_software.html

A jak nie to pobierz ze strony asusa, do Twojej płyty.

No i podczas update nie wyłączaj kompa i nie rób na nim NIC innego.

Oczywiście robisz to na własne ryzyko, a ja nie biorę żadnej odpowiedzialności za szkody przy tym powstałe. Ale wątpię aby coś złego się miało stać ;)

Athlon 64 x2 6000+

Pobrałem z neta ASUS Update.

Pokaż screena z programu CPU-Z.

28vf28z.jpg

Tutaj wersja mojego BIOSU. Sprawdź mi czy jest najnowsza, czy też nie.

http://www.asus.com/pl/Motherboards/M2N68AM_PLUS/HelpDesk_Download/

A i jeszcze 1. Chwilowo obniżyłem sobie taktowanie na 2900 Mhz żeby mi procek nie wariował. TZN gry wtedy działają, a jak mam na normalnej częstotliwości to mi się po chwili wyłączają.

Masz wersję 8004, a najnowsza to wersja 1804.

Co do napięcia to patrzyłeś na zły procesor. Ty masz jądro Brisbane i Twój chodzi na napięciach od 1,1 do 1,4V. Procki na jądrze Windsor mają do 1,35V.

Patrz na VCORE

Tutaj Twój

http://www.cpu-world.com/CPUs/K8/AMD-Athlon%2064%20X2%206000+%20-%20ADV6000IAA5DO%20%28ADV6000DOBOX%29.html

A tutaj Windsor

http://www.cpu-world.com/CPUs/K8/AMD-Athlon%2064%20X2%206000+%20-%20ADX6000IAA6CZ%20%28ADX6000CZBOX%29.html

To chyba i tak za dużo, nie?

Zakładam, że niedawno włożyłeś ten procek na tą płytę, tak ? Bo problem chyba nie pojawił sie nagle, a wcześniej wszystko chodziło normalnie ?

Update BIOSU może pomóc, bo w poprawkach jest napisane, że wspierają nowe procesory, a co za tym idzie BIOS bedzie znał domyślne ustawienia dla nich.

Program może tez nie pokazywać dokładnie. A to, że gry Ci się zacinają, może wynikać z czego innego, np. zbyt dużej temperatury procka.

Ściągnij program OCCT, i HWMonitor. Tym perwsszym obciążasz kompa uruchamiając test CPU, a tym drugim monitorujesz temperatury i napięcia. Zrób 10 minutowy test i wrzuć screeny z obydwu programów (z HW podczas testu i podczas spoczynku).

Ale pierw zalecałbym update BIOSU, bo może się okazać, że wszystko będzie ok.

Właśnie taki sam problem miałem na poprzedniej płycie głównej. Jak miałem procka na 2900 Mhz to wszystko chodziło dobrze.

Ten program pokazuje mi, że mam najnowszą wersję BIOSU.

2cyqru1.jpg

Jak mam normalną częstotliwość to OCCT wywala po 1 minucie. Jak mam ustawione 2900 Mhz to OCCT nie wywala nawet po 1 godzinie.

Na byłej płycie próbowałem wszystkiego po za obniżeniem napięcia na procka.

Dzięki za pomoc. Chyba poczekam do końca roku na tych 2900 Mhz i zmienię sobie procka.

A temperatury ?

Jeśli będą w normie to proponuje zostawić go na 2900 MHz. Różnica 100 będzie praktyczie nieodczuwalna, a wychodzi na to, że na tych płytach nic na to nie poradzisz.

Mógłbyś wstawić zdjęcie ekranu swojego BIOSU na zakładkach gdzie zmieniasz taktowanie procka ?

I jakie napięcie masz w CPUZ i BIOSIE po zmianie go na 2900MHz ?

Spróbuj jeszcze ustawić go na 3100MHz, bo wg jego specyfikacji, to jądro Brisbane powinno chodzić na 3100 MHz, a nie 3000MHz. I ustaw mnożnik (multiplier na x15.5)

A Processor Voltage ustaw na Normal i zobacz czy wszystko chodzi jak należy. Jak tak to zmień na Power Saving i zobacz też czy wszystko gra.

Na 2900 napiecie jest takie samo jak na 3100. Na 3100 mi wywala, a na 2900 nie.

Temperatury były już sprawdzane kiedyś i na pewno to nie jest ich wina.

Ile masz w CPU Frequency, bo nie widać wyraźnie 200 czy 250 ?

200

Ma tam do wyboru Auto, bądź od 200 w górę.

Na 2900 napiecie jest takie samo jak na 3100. Na 3100 mi wywala, a na 2900 nie.

Czyli najwyraźniej to nie kwetia za dużego napięcia. Może za małe jest? Programy mogą nie pokazywać dokładnie i wynik może być różny na różnych programach.

Ile w BIOSIE pokazuje Ci vcore ?

No i na 3100 daj processor voltage na standard.

Było na Standard, i było to samo.

W BIOSie pokazuje mi tyle samo ile w tym programie. Nie próbowałem zwiększania napięcia.