Modelowanie 3D - Początkujący

Cześć wszystkim :)

Chciałbym rozpocząć modelowanie 3D - jakieś domy, samochody coś prostego na początek a później w miarę możliwości coraz trudniejsze rzeczy typu : mapy gier lub cokolwiek. Nie wiem tylko jak się do tego zabrać i jakiego programu użyć. Prosiłbym o podanie programu w miarę łatwego na początek. Próbowałem robić coś w programie Blender ale przeraził mnie ogrom opcji w tym programie. Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc :).

Nie wiedziałem w jakim dziale to napisać więc dałem tutaj :)

@Edit Zapomniałem dodać że mam zamiar iść w kierunku modelowania w grach :)

Na początek proponuję porobić conieco w Sketchup'ie...

Dość intuicyjny programik i można wiele zdziałać.

Download - klik

A tutaj dzieła użytkowników - klik

Też polecam sketch up na początek. Blender nie jest trudny, jak chcesz modelować to możesz zignorować animatora, game engine, scripty. Jest pełno tutoriali na yt. Możesz także spróbować autodesk maya za free dla studentów.

Ja polcam program Sculputris, jest intuicyjny w obsłudze, ale można w nim zrobić szczegółowe rzeczy. Tutaj jeden z moich (pewnie niezbyt udanych modeli w tym programie):

https://www.youtube.com/watch?v=Lu0-pxZHAmY

Więc tak sam bawiłem się tym trochę (będzie z rok :D ) I szczerze, z czystym sercem mogę ci polecić blendera, jako iż nie jest trudny, a można w nim zdziałać cuda, od modeli przez animacje, po nawet gry. W razie problemów to i na polskim YT i na angielskim YT Jest multum poradników do blendera no i oczywiście w PCformacie dość często takowe się też pojawiają :), A co najlepsze, jest całkowicie darmowy i możesz go pobrać z www.blender.org :) (wiem brzmi to troche jak reklama mango xD)

Ja przez jakiś czas robiłem sobie różne rzeczy w blenderze i mogę ci go polecić. Może trudno zacząć ale uwierz wcale nie jest taki skomplikowany (przynajmniej podstawy). Ogarnij sobie pare skrótów klawiszowych, oglądnij pare tutoriali i już będziesz mógł w nim robić naprawdę świetne rzeczy.

Dziękuję wszystkim za wszelkie porady :) @LoRoW napisałem że mam blendera ale dzięki za poradę ;)

Jeśli ktoś mógłby mi coś polecić lub poradzić, proszę śmiało pisać :)

Ja bym ci radził zacząć od, jak ja to nazywam 2d modeli - chodzi tutaj o np. miecze, topory itp. Wiem, że nie jest to 2d, lecz zdecydowanie łatwiej wymodelować coś takiego niż np. samochód. Przy okazji sobie ogarniesz skróty klawiszowe - polecam poradniki na yt, najlepiej takie gdzie pisze jakie klawisze wciska autor.

Ja używałem programu Cinema 4D. Polecam. Można przy niewielkim nakładzie pracy stworzyć bardzo ładne rendery. Tylko no, nic poza tym. Myślałem, by zacząć się Blenderem bawić i rozwijać się w tym kierunku, by potem jakieś amatorskie gry przygodowe robić? Tylko, że nie wiem, od czego zacząć. :P Zawsze chciałem zrobić coś w rodzaju gry Anna, jeśli ktoś kojarzy. Czyli taka przygodówka-horror. Ale jak wspomniałem, nie wiem za co się chwycić, by zacząć.

@vesarix A jaki poleciłbyś mi program do 2D ?

Naucz się najpierw rysować :) Wyćwicz wyobraźnie przestrzenną i wtedy zabieraj się za modelowanie. ^^

Inna sprawa, jeśli masz już gotowe presety 2d, aby tylko nałożyć model, to spoko.

@Rejp Rysować ale żę w paintcie? :P. Sorry za takie pytania ale jestem naprawdę początkującym C:.

Nie, rysować na kartce, ołówkiem ;) Najlepiej właśnie obiekty 3D

Aha. Dzięki ;)

Jeśli was to zainteresuje to prawie zrobiłem domek w sketch up. Niestety mam burzę na wioscę i zabrakło prądu. Dodam tylko że nie zapisałem domku :C.

Jeżeli chciałbyś porobić postacie/stworzenia itp. to polecam Sculptris, darmowa i uboższa wersja ZBrush'a, ale bardzo przyjemnie i intuicyjnie się w nim pracuje :).
Moja pierwsza "praca", wiem że brzydka, ale chciałem dać przykład, co totalnie zielony człek może ulepić :P.50117263583187131249.png
Jeżeli masz trochę umiejętności, a przede wszystkim samozaparcia będziesz mógł robić naprawdę fajne rzeczy, popatrz sobie na YT.

Ja do 2d polecam ci Photoshopa lub darmowego Gimpa, choć mi bardziej odpowiada ten pierwszy, choć jest nieco lepszy. I Rejp ma chyba rację z tym rysowaniem - sam rysować za bardzo nie potrafię, więc sporo rzeczy z grafiki 2d i 3d przychodzi mi dość ciężko.

Cześć wszystkim :)

Chciałbym rozpocząć modelowanie 3D - jakieś domy, samochody coś prostego na początek a później w miarę możliwości coraz trudniejsze rzeczy typu : mapy gier lub cokolwiek. Nie wiem tylko jak się do tego zabrać i jakiego programu użyć. Prosiłbym o podanie programu w miarę łatwego na początek. Próbowałem robić coś w programie Blender ale przeraził mnie ogrom opcji w tym programie. Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc :).

Nie wiedziałem w jakim dziale to napisać więc dałem tutaj :)

@Edit Zapomniałem dodać że mam zamiar iść w kierunku modelowania w grach :)