O privach słów kilka

Umieszczanie na forum linków do lub pytań o nielegalne kopie oprogramowania, filmów, seriali, gier singlowych oraz prywatnych serwerów MMO – 1 punkt ostrzeżeń.

Wycinek z regulaminu.

Gdzieś tam kiedyś było, ktoś to sensownie uzasadniał. Że prywatne serwery są jak jakieś pirackie wersje gier single player, że niekorzystnie wpływają na rynek gier MMO, bo kradną graczy i inne cuda na patyku. Miałoby to sens. Jednakże proponuję aby znieść ten punkt regulaminu, w odniesieniu do gier, które już umarły.

Uzasadnienie:

  • Prywatne serwery owszem, mogą być utrapieniem. Przykładem tego może być (zmarłe śmiercią naturalną) Rusty Hearts. Ostatnio poruszana sprawa priva, poszukiwanego przez jednego z użytkowników. Jak priv może być szkodliwy dla czegoś, co jest martwe? Nijak to nie szkodzi, a na pewno nikt pretensji mieć nie będzie - o coś, co w kulturze graczy MMO jest w zasadzie standardem. Albo przykład Metin, Tibia. Te gry bez privów i OTSów by zdechły cztery lata temu. Zresztą nie znam żadnego gracza Tibii, kto by znał kogoś, kto nie grałby na żadnym otsie. Jest on absolutnym standardem.
  • Powinno się moim zdaniem nieco bardziej przyjrzeć się każdemu z privów, jaki pojawi się na forum. Wiadomo, byle śmiecie od razu usuwać bezpowrotnie. Ale czemu blokować dostęp do jedynej możliwej alternatywy dla gry, która umarła, albo żyje z privów? Takie MU. Ciekawe jaki procent graczy MU nigdy nie grało na privie.
  • Często gra nie pada przez słabą jakość. Czasami winić można wydawców i ich politykę. Czemu nawet wtedy karać chętnych do gry ludzi tego typu cenzurą?

Krótko: Ograniczyć cenzurę o privach. Nie mówię tu o ogólnej tolerancji. Ale na prawdę o odrobinę uwagi dla każdego z nich. Niech ta reguła będzie w miarę elastyczna i przyjazna graczom.

Za wszelakie błędy stylistyczne, czy drobne błędy w logice przepraszam. Jestem po ośmiu godzinach szkoły, wymiotuję i nie mogę zasnąć. A próbuję zebrać myśli do kupy.

Nie wiem czy to nie jest bardziej kwestia prawna. Udostępnianie informacji= udostępnianie źródła do nielegalnego oprogramowania, co jest niezgodne z prawem.

Zgodnie z art. 116 ust. 1 PrAut, każdy, kto rozpowszechnia bez uprawnienia lub wbrew jego warunkom cudzy utwór, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Celebryta, tylko ze kiedys juz byly udostepniane takie serwery i nic sie nie dzialo.

Nie wiem czy to nie jest bardziej kwestia prawna. Udostępnianie informacji= udostępnianie źródła do nielegalnego oprogramowania, co jest niezgodne z prawem.Zgodnie z art. 116 ust. 1 PrAut, każdy, kto rozpowszechnia bez uprawnienia lub wbrew jego warunkom cudzy utwór, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

No widzisz, tylko tu jest pewna różnica. Odnosząc się do prywatnych serwerów to tak jakbyś reklamował torrenty. To nie Ty rozpowszechniasz, po prostu informujesz że ktoś to robi i Twoja sprawa czy chcesz z tego korzystać.

A właściwie to jest jeszcze inaczej, ponieważ z tego co wiem twórcy takich serwerów korzystają z ogólnodostępnych silników gier których serwer stawiają oraz grafiki, skrypty i inne robią sami korzystając z własnego software'u za który płacą lub jest ogólnodostępny za darmo. I jak tak sobie myślę to nie pamiętam przez całe swoje MMORPGowe życie żeby to serwer spadł z powodu praw autorskich, z reguły to kwestia małej popularności, a co za tym idzie nieopłacalności.

P.S. Gdyby Global na większości serwerów był tak dobry jak to się twórcom wydaje to by nie powstawały privy, dlatego ja osobiście jestem za nimi.

Chociaż sam już na privy nie wrócę, jestem razem z Wami, żeby było o nich info na portalu, bo nie istnieją bez powodu, ale była dyskusja przez tydzień czy dwa, zostało postanowione, że płaczki broniące firmy, które za przeproszeniem jadą ludzi w d*** bez wazeliny mają rację i o privach nie można rozmawiać. I ponieważ jest to tak świeża zmiana, raczej nie spodziewajcie się, że zostanie usunięta.

@Simeonus: To akurat kiepski argument, bo WoW ma świetny global i kiepskie privy, a mimo to istnieją :P

Chociaż sam już na privy nie wrócę, jestem razem z Wami, żeby było o nich info na portalu, bo nie istnieją bez powodu, ale była dyskusja przez tydzień czy dwa, zostało postanowione, że płaczki broniące firmy, które za przeproszeniem jadą ludzi w d*** bez wazeliny mają rację i o privach nie można rozmawiać. I ponieważ jest to tak świeża zmiana, raczej nie spodziewajcie się, że zostanie usunięta.@Simeonus: To akurat kiepski argument, bo WoW ma świetny global i kiepskie privy, a mimo to istnieją

Słowo klucz "większości", pisząc to miałem na myśli akurat WoWa, bo jak sam dobrze wiesz w wypadku reszty gier prywatne serwery są na porównywalnym poziomie, bądź nawet lepszym utrzymane niż oficjalne ;)

Nie wiem czy to nie jest bardziej kwestia prawna. Udostępnianie informacji= udostępnianie źródła do nielegalnego oprogramowania, co jest niezgodne z prawem.Zgodnie z art. 116 ust. 1 PrAut, każdy, kto rozpowszechnia bez uprawnienia lub wbrew jego warunkom cudzy utwór, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Twórcy nie patrzą na takie privy. Wytaczanie procesów, męczenie się z tym i co najlepsze - stawianie siebie jako zło wszelakie dla młodszej części graczy. Reszta to podchwyci. Tyle mojej teorii, bo nie przypominam sobie aby jakakolwiek gra zaatakowała swój własny priv.

Ktoś tam poruszył kwestię WoWa. Privy WoWa istnieją bo za globala się płaci. Kto nie zapłaci i tak nie zagra, więc o szkodliwości mowy w sumie nie ma. Może jest mały procent ludzi, którzy kupiliby WoWa z braku innych pomysłów. Ale jakoś nie zrobiłby specjalnej różnicy na globalu.

Poza tym, jest jeszcze jedne forum o MMO, które jest "te złe". Ściągniesz tam wszelakie boty, czy inne "hacki". A pretensji nie ma nikt.

Em, daleka droga od nielegalne do nieopłacalne- ścigane przez władze. Torrenty jako źródło też są nielegalne, w UK nawet poblokowane przez dostawców internetu.

Czy ktoś doda swoje skrypty, czy grafikę- bazuje na cudzym pomyśle, utworze, grze etc. Inna bajka, jeśli twórcy umożliwiają "stawianie" prywatnych serwerów, jednak w dalszym ciągu w większości licencji, nie można czerpać z nich korzyści majątkowych.

Ja prawnikiem nie jestem, ale na chłopski rozum, prywatny serwer jest kradzieżą czyjejś pracy, to jak przekserować książkę i sprzedawać jako swoją własną.

Em, daleka droga od nielegalne do nieopłacalne- ścigane przez władze. Torrenty jako źródło też są nielegalne, w UK nawet poblokowane przez dostawców internetu.Czy ktoś doda swoje skrypty, czy grafikę- bazuje na cudzym pomyśle, utworze, grze etc. Inna bajka, jeśli twórcy umożliwiają "stawianie" prywatnych serwerów, jednak w dalszym ciągu w większości licencji, nie można czerpać z nich korzyści majątkowych.Ja prawnikiem nie jestem, ale na chłopski rozum, prywatny serwer jest kradzieżą czyjejś pracy, to jak przekserować książkę i sprzedawać jako swoją własną.

Więc swój avatar stworzyłeś sam?

#Edit

Tak, jestem za tym żeby reklamowanie prywatnych serwerów było dozwolone.

To może odrazu dopuścimy linki do pirackich wersji gier, których nikt nie kupuje? Bądź do gier z 10 patchami mniej i bez DLC, żeby nie była taka doskonała?Co? Może też do filmów, których nikt nie ogląda? Po co ma się to marnować?

Twórcy gier SP typu Indie też na to nie patrzą, i co? Twórcy filmów nic nie robią jak ich dzieło jest do pobrania za darmo. I co?

A ty Savl sam stworzyłeś swój Avatar? Takie ustawianie zdjęcia kogoś innego podchodzi pod kradzież tożsamości.

Był o tym temat kilka miesięcy temu. Mogliście wtedy się wypowiadać.

To może odrazu dopuścimy linki do pirackich wersji gier, których nikt nie kupuje? Bądź do gier z 10 patchami mniej i bez DLC, żeby nie była taka doskonała?Co? Może też do filmów, których nikt nie ogląda? Po co ma się to marnować?Twórcy gier SP typu Indie też na to nie patrzą, i co? Twórcy filmów nic nie robią jak ich dzieło jest do pobrania za darmo. I co?A ty Savl sam stworzyłeś swój Avatar? Takie ustawianie zdjęcia kogoś innego podchodzi pod kradzież tożsamości.Był o tym temat kilka miesięcy temu. Mogliście wtedy się wypowiadać.

Kolega jest widocznie za głupi żeby zrozumieć różnicę między darmowym MMORPG, a płatną grą. Jeśli chodzi o to drugie to faktycznie mowa tu o kradzieży, ponieważ ludzie wykorzystują czyjąś własność intelektualną dla własnego zarobku, udostępniając to w swoim imieniu. Jeśli natomiast chodzi o prywatny serwer to nie ma takiego który by się w 100% opierał o serwer globalny, bo po prostu nie ma takiej możliwości. Używają ogólnodostępnych silników i sami tworzą resztę. Skrypty, czy to grafikę. Dlatego właśnie nie ma tu mowy o piractwie jak w wypadku gier SP, filmów, czy muzyki.

Najprostszym przykładem są OTSy. Na każdym szanującym się forum dot. Tibii jest dla nich dział i jakoś nikt nigdy się do tego nie przyczepił, bo wszyscy wiedzą że niektóre prywatne serwery dorównują, czy nawet biją popularnością oficjalne, a jak widać nielegalne nie są. Co za tym idzie zabraniając rozmów o takowych serwis traci użytkowników.

Kolega jest widocznie za głupi żeby zrozumieć różnicę między darmowym MMORPG, a płatną grą. Jeśli chodzi o to drugie to faktycznie mowa tu o kradzieży, ponieważ ludzie wykorzystują czyjąś własność intelektualną dla własnego zarobku, udostępniając to w swoim imieniu. Jeśli natomiast chodzi o prywatny serwer to nie ma takiego który by się w 100% opierał o serwer globalny, bo po prostu nie ma takiej możliwości. Używają ogólnodostępnych silników i sami tworzą resztę. Skrypty, czy to grafikę. Dlatego właśnie nie ma tu mowy o piractwie jak w wypadku gier SP, filmów, czy muzyki.Najprostszym przykładem są OTSy. Na każdym szanującym się forum dot. Tibii jest dla nich dział i jakoś nikt nigdy się do tego nie przyczepił, bo wszyscy wiedzą że niektóre prywatne serwery dorównują, czy nawet biją popularnością oficjalne, a jak widać nielegalne nie są. Co za tym idzie zabraniając rozmów o takowych serwis traci użytkowników.

stary ale ty gadasz głupoty co niby sami tworzą nawet niech będą jakieś zmiany czy dodatki które stanowią 1% całości reszta to wykradzione klienty serwerów które są własnością firmy...piszesz tutaj o engine i co z tego ze są na tym samym jak 99% pozostałego wkładu patrz grafika, fabuła, treści są pomysłem twórców gier...

Kolejna sprawa powiedz mi na którym z oficjalnych forum producentów gier są informacje o prywatnych serwerach...nie ma a to dlatego ze są one nie legalne i powiem ci wiecie jakby prywatne serwery były na lepszy poziomie od globalu to szybko by prawnicy twórców takiej gry spowodowali zamkniecie takiego prywatnego serwera.

Wiec możesz pisać co chcesz ale prywatne serwery są i będą nielegalne a zakaz pisania o nich uważam za jeden z lepszych. Bo sorry nie stać cie gra na globalu to idź to pracy bo jak dobrze wiemy w 99% przypadka to forsa jest powodem grania w gry na privach.

Pójdź na policję i powiedz:

Spiraciłem WoWa i nic mi nie zrobicie bo jest to dozwolone.

Darmowym MMO... Tak, tak. Bo twórcy nie włożyli nic kasy w swoje dzieło, ta? Bo tworzenie gry nic ich nie kosztowało? A jeśli ściągnę przykładowo Skyrima i dodam do niego 30Gb modów? Nie będzie się w pełni opierał o grę.

Jeśli pobiorę film i dodam do niego SWOJE napisy? Będzie tu mój udział i film nie będzie się w pełni opierał o originał.

Co z tego, że są popularniejsze/lepsze?

Jest to kradzież czyjegoś dzieła i zamazywanie tego tymi twoimi SKRYPTAMi.

Sa dozwolone pirackie serwery. Jakby nie byly to czemu np sunwell (najpopularniejszy polski priv wotlk) nadal istnieje? Watpie by tworcy nie wiedzieli o nim jak i o reszcie. Jak tworca nie potępia to czemu reszta ma? To tak samo jakby kopiowanie czyis tekstow bylo niedozwolone np "podejdz do plota kiedy ja podchodze". Ba, nawet tworcy sa za to wdzieczni. Bo to wszystko sklada sie na popularnosc. W wowa np ktos pogra na privie, wkurzy sie na niedzialajace questy, czy po prostu bedzie chcial pograc na aktualnej wersji to sb kupi globala i bedzie oplacal abonament ;)

EDIT :\\\ To ze ty grasz na privach bo mama ci kasy nie daje to nie znaczy ze wszyscy. 99% graczy powie ci ze wow schodzi na psy. Gdzies tak do bc, wotlk bylo okej a potem coraz latwiejszy sie staje. Dam glowe ze jakby otworzyli serwery na kazdy z dodatkow osobny to wiekszosc by siedzialo na bc/wotlku wlasnie zamiast na privach

A co z tego, że są dozwolone????? Niech sobie będą dozwolone, ale na TYM forum nie są dozwolone.

Serio musicie już 3 raz poruszać ten temat?

DODAM:

Ja jestem z tym żeby było legalne wszystko, albo nic.

Żeby było można rozmawiać o wszystkim, albo o niczym.

Kolejna sprawa powiedz mi na którym z oficjalnych forum producentów gier są informacje o prywatnych serwerach...

To odpowiem ci,że Gamersfirst nie czepia się Innovy(Prywatnego serwera APB:Reloaded na terenie Europy Wschodniej).

Ba,nawet wyciągają z tego private dobre pomysły do Globala.

Moja opinia o privach ciągle jest ta sama:Całkowity blok albo zniszczenie owego zakazu.

Off-top:Skoro czepiamy się każdej rzeczy to tak samo musimy zrobić z handlowaniem kontami(Bo jest to też zakazne jak i priv :I)

Internet Fight coming. ACTA just came here.

Sa dozwolone pirackie serwery. Jakby nie byly to czemu np sunwell (najpopularniejszy polski priv wotlk) nadal istnieje? Watpie by tworcy nie wiedzieli o nim jak i o reszcie. Jak tworca nie potępia to czemu reszta ma? To tak samo jakby kopiowanie czyis tekstow bylo niedozwolone np "podejdz do plota kiedy ja podchodze". Ba, nawet tworcy sa za to wdzieczni. Bo to wszystko sklada sie na popularnosc. W wowa np ktos pogra na privie, wkurzy sie na niedzialajace questy, czy po prostu bedzie chcial pograc na aktualnej wersji to sb kupi globala i bedzie oplacal abonament EDIT :\\\ To ze ty grasz na privach bo mama ci kasy nie daje to nie znaczy ze wszyscy. 99% graczy powie ci ze wow schodzi na psy. Gdzies tak do bc, wotlk bylo okej a potem coraz latwiejszy sie staje. Dam glowe ze jakby otworzyli serwery na kazdy z dodatkow osobny to wiekszosc by siedzialo na bc/wotlku wlasnie zamiast na privach

podałeś przykład cytatu nikt nie mówi ze cytowanie czegoś jest zabronione ale nie kopiowanie tekstu...więźmy prosty przykład pracy magisterskiej ktoś napisał prace ty ja weźmiesz w 90% skopiusz 10% dasz swojego wkładu i zostaniesz posadzony o plagiat a to dlatego ze nie ty napisałeś to.

Co do priv'ow do WoW'a sorry ale wszystkie są do bani w porównaniu do globala wiec dlatego blizzard ma w d*pie te priv bo i tak wszyscy w końcu przyjdą na global.

Napisze to jeszcze raz priv do czasu aż nie powodują obniżenia popularności globala i nie przynoszą strat to firmy będą miały wywalone na to ale jak tylko by coś takiego się działo od razu by wszystkie po zamykali...

edit: @up to daj mi linka na oficjalny forum Gamersfirst gdzie podała linka do priva od Innovy i go chwalą ?

a co do sprzedawania kont jest to nielegalne i także powinno być zakazane...ogólnie sprawdź co się dzieje z graczami gdzie twórcy dowiedzieli się ze konto które posiada ktoś jest kupione od kogoś innego...wtedy magicznym sposobem dostaje bana na to konto.

A co z tego, że są dozwolone????? Niech sobie będą dozwolone, ale na TYM forum nie są dozwolone.Serio musicie już 3 raz poruszać ten temat?

Ty nie udajesz, naprawdę jesteś ... hehehe XD

Po to jest właśnie ten temat, żeby to zmienić, a skoro już sam przyznałeś, że serwery są dozwolone to znaczy że nie ma żadnego argumentu który by popierał zakaz rozmów, czy reklamowania ich. No bo przecież przez 2 ostatnie tematy utrzymywany był pogląd, że to łamanie prawa i w ogóle wszyscy pójdą do Piekła za samo wspomnienie, czy broń Boże korzystanie z privów, a teraz wychodzi co innego. Ekipa na Portalu i Forum liczy się ze zdaniem użytkowników dlatego zaakceptowała ten zakaz, ale jak widać zdanie się zmieniło w trakcie dyskusji więc nie pozostaje nic innego jak regulamin zmienić, a może inaczej powrócić go tego stanu który był ;)

ogólnie jeszcze jedna sprawa kazdy serwer prywatny który został postawiony na wykradzionych plikach jest nie legalny i taka jest prawda....jedynie serwery prywatne których właściciele kupili pliki bądź dostali je w sposób legalny są ok...stanowi to może 5% wszystkich prywatnych serwerów i mówimy tutaj bardziej o takich tytułach jak l2, ragnorak 1 i kilka innych gdzie pliki serwerów były udostępnione bądź można było je zakupić...ale to nie zmienia faktu ze pozostałe 95% są one nie legalne i można jest podciągnąć pod to samo jak piractwo komputerowe.

To może odrazu dopuścimy linki do pirackich wersji gier, których nikt nie kupuje? Bądź do gier z 10 patchami mniej i bez DLC, żeby nie była taka doskonała?Co? Może też do filmów, których nikt nie ogląda? Po co ma się to marnować?

Fajnie się dyskutowało, a ty rzucasz taką bombą.To forum o MMO, dlatego na tym poprzystańmy. Piractwo to zupełnie inny temat i jest ono szkodliwe. Privy nie tak bardzo jak mogłoby się wydawać.

Ja jestem z tym żeby było legalne wszystko, albo nic. Żeby było można rozmawiać o wszystkim, albo o niczym.

Wnoszę o możliwość mordowania wszystkich o kolorze oczu innym niż brązowe. Jeżeli mi nie pozwolicie, zakazać mówić czegokolwiek! Albo wszystko, albo nic!

ps. ten temat, jak i każdy inny winien być poruszany tyle razy, ile trzeba. Na tym polega dyskusja, aby dojść do kompromisu. I tego właśnie szukamy. Możliwie najlepszego wyjścia, aby temat zażegnać i powrócić do niego znowu, kiedyś tam. Wasza Twoja opinie Skrytek nie jest lepsza od innych i nie obnoś się z nią jakbyś pozjadał wszystkie rozumy.

ogólnie jeszcze jedna sprawa kazdy serwer prywatny który został postawiony na wykradzionych plikach jest nie legalny i taka jest prawda....jedynie serwery prywatne których właściciele kupili pliki bądź dostali je w sposób legalny są ok...

Tak, masz racje. Modele 3D są chronione prawnie, jako własność intelektualna. Cała reszta przecież też. Ale nikt nie będzie miał pretensji do nikogo z forum, że się o tym projekcie dyskutuje. Przykładem jest projekt DeadZ, który rozwija się prężniej i szybciej niż coś tam Surviror Stories. Teraz dodali mapę "Sahara", gdy ISS stoi w zasadzie w miejscu i dawno się wypaliło.

Poza tym, jest takie coś jak zastosowanie niekomercyjne. Dopóki ktoś na tym nie zarabia, nie ponosi odpowiedzialności za używanie czegokolwiek. Na przykład twój avatar. Zaś ItemShopy na privach działają pod przykrywką "nagrody" za wsparcie serwera poprzez wpłatę paru złotych na jego utrzymanie.