Root Xperia L

Nie wiedziałem gdzie napisac więc pisze tutaj.

Tak więc jak w temacie. Jest ktoś kto się zna na rootowaniu telefonów?

Osobiście mam doświadczenie tylko z SE Xperią Pro. Całą wiedzę posiadłem z forum XDA Developers. Parę znalezionych linków, jeśli chcesz zrootować:

http://forum.xda-developers.com/xperia-l/development/root-xperia-l-root-t2302700

http://forum.xda-developers.com/xperia-l/development/root-15-3-0-26-c2104-c2105-locked-t2553449

http://forum.xda-developers.com/xperia-l/general/xl-guide-rooting-xperia-l-c2104-c2105-t2307983

A jeśli chodzi o coś bardziej ogólnego, możesz pytać tutaj albo na PM.

RVL no właśnie ja potrzebuje czegoś takiego co mi wysłałeś tylko, że u mnie angielski jest raczej na poziomie podstawowośrednim =D Wolałbym się nie brać za roota z angielską instrukcją... Jeszcze mam gwarancje na telefon ale ciągły brak pamięci już mnie mocno zniechęcił.

Szukanie w Google nie boli:

forum.android.com.pl/f903/root-unroot-xperia-l-c2104-c2105-328762/

Rootowałem już kilka telefonów więc się na tym znam.

Tylko pytania:

-Chcesz odblokować bootloader?

-Jaki masz simlock?

Coś to pisz, będę miał czas to pomogę. :)

http://www.ipmart-forum.pl/showthread.php?147280-Root-C-2105-na-ZABLOKOWANYM-BL

polecam to forum :)

Okej a więc tak. Czy jak zrobię roota to stracę wszystkie aplikacje aktualnie zainstalowane łącznie ze zdjęciami, kontaktami itd? Gwarancja również pójdzie się walić w tym momencie? I jakim programem przenosić gry itd na kartę pamięci? I jeszcze jedno, najważniejsze jak włączyć opcje Debugowania USB na moim telefonie? Nie ma tutaj czegoś takiego jak opcje programistyczne... Mam tylko Trzyb Przesyłania Multimediów (MTP) oraz Tryb Pamięci Masowej (MSC).

Szukanie w Google nie boli:forum.android.com.pl/f903/root-unroot-xperia-l-c2104-c2105-328762/Rootowałem już kilka telefonów więc się na tym znam.Tylko pytania:-Chcesz odblokować bootloader?-Jaki masz simlock?Coś to pisz, będę miał czas to pomogę.

Nie mam pojęcia o czym piszesz i o co pytasz :D Ja jestem kompletnie zielony w tym więc hmmm... Wyjaśnisz mi po krótce jak to sprawdzić?

Jak zrobisz roota to nic nie stracisz. Stracisz dopiero wtedy jak będziesz zmieniał system. Gwarancja chyba pójdzie. Zawsze potem można zrobić unrotta i gwarancja wróci.

Jaki masz system? W 4.4 trzeba wejść w informacje o telefonie i kliknąć kilka razy na wersji jądra, tak z 7 (chyba na tym). Dopiero wtedy odblokujesz opcje programistyczne.

Odblokowanie bootloadera da ci możliwość kontrolowania procesora telefonu. Czyli będziesz mógł go podkręcić. Głównie dużo to daje.

Najlepiej znajdź jakiś poradnik na YT i oglądnij jak to się robi żebyś nie zepsuł telefonu.

http://www.unlockroot.com/ polecam prosto i wygodnie, powinno wspierać Xperie L. Robiłem tym roota na Xperii miro. Jeden klik i po sprawie :) Raczej w sieci większość opinii pozytywnych. http://forum.android.com.pl/f779/root-z-nowae-aktualizacjae-11-0-a-7-5-a-246911/ tu masz poradnik jakbyś miał jakieś problemy :)

Okej, włączyłem te opcje programistyczne. Zaraz poszukam jakiegoś poradnika na yt. Chyba że ktoś już ma jakiś sprawdzony to bardzo proszę.

Najlepiej wpisz na YT Rooting Xperia L. Napewno będzie masa wyników. Jak coś to pisz.

Na wszelki wypadek zrób sobie kopie zapasowe. Jak by coś poszło nie tak to żebyś był zabezpieczony.

Okej a więc tak. Czy jak zrobię roota to stracę wszystkie aplikacje aktualnie zainstalowane łącznie ze zdjęciami, kontaktami itd? Gwarancja również pójdzie się walić w tym momencie? I jakim programem przenosić gry itd na kartę pamięci? I jeszcze jedno, najważniejsze jak włączyć opcje Debugowania USB na moim telefonie? Nie ma tutaj czegoś takiego jak opcje programistyczne... Mam tylko Trzyb Przesyłania Multimediów (MTP) oraz Tryb Pamięci Masowej (MSC).

Osobiście wyróżniam kilka "schodów do piekła" w dziedzinie wykorzystywania możliwości Andka:

- root - daje uprawnienia do modyfikacji plików systemowych. możesz np. wywalić KAŻDĄ aplikację czy choćby próbować "piracić" aplikacje specjalnym softem. Oprócz tego daje dostęp do aplikacji Greenify, która "usypia" aplikacje, kiedy nie są akurat potrzebne (normalnie Android podtrzymuje w pamięci sporo aplikacji)

- Link2SD - odpowiedź na Twoje pytanie z przenoszeniem gier na kartę pamięci. Normalnie w ustawieniach andka "przenoszenie" w rzeczywistości przynosi tylko częściowy zysk miejsca w pamięci wewnętrznej i sprawia, że np. nie możesz używać widgetów tych przeniesionych aplikacji. Link2SD przenosi aplikacje całkowicie i nie mają żadnych ograniczeń (widgetów można używać itd). Wymaga roota, karty pamięci podzielonej na odpowiednie partycje i romu, który tę partycję "wspiera".

- odblokowanie bootloader (uwaga, nie na wszystkich telefonach da się odblokować bootloader) - pozwala m.in. zmienić kernel, co pozwala z kolei podkręcać procesor (co napisał kolega wyżej) z poziomu menu ustawień (o ile rom ma taką możliwość)

- custom ROMy - czyli np. ja na xperii z 2011 roku śmigam z andkiem 4.4.4 CM11 ;)

- Xposed - bardziej dodatek, pozwala zmieniać różne drobnostki nie zmieniając romu.

Oczywiście większość wymienionych pozbawia gwarancji. Trzeba być ostrożnym i mieć kupę czasu, żeby to wszystko rozgryźć. Inaczej z telefonu może zostać (w skrajnym przypadku) bardzo drogi przycisk do papieru.

W skrócie tracisz gwarancję, a zwiększasz wydajność swojego telefonu.

Przykładowo ja sobie zmieniłem kernel i mam tak jakby 2 profile. 1 do normalnego użytkowania, który trzyma baterię 2x dłużej niż jakbym nie miał roota. 2 mam do gier, który zasysa baterię ale za to np takie GTA SA śmiga mi ślicznie.

Okej, zrobiłem roota, mam ten program SuperSU i teraz pytanie. Program nie widzi żadnych Aplikacji. To dobrze czy źle?

- Link2SD - odpowiedź na Twoje pytanie z przenoszeniem gier na kartę pamięci. Normalnie w ustawieniach andka "przenoszenie" w rzeczywistości przynosi tylko częściowy zysk miejsca w pamięci wewnętrznej i sprawia, że np. nie możesz używać widgetów tych przeniesionych aplikacji. Link2SD przenosi aplikacje całkowicie i nie mają żadnych ograniczeń (widgetów można używać itd). Wymaga roota, karty pamięci podzielonej na odpowiednie partycje i romu, który tę partycję "wspiera".

Ściągam właśnie ten program. Widzę, że dość dobrze znasz się na rzeczy. Mam nadzieję, że nic nie spieprze z telefonem :P

W skrócie tracisz gwarancję, a zwiększasz wydajność swojego telefonu.Przykładowo ja sobie zmieniłem kernel i mam tak jakby 2 profile. 1 do normalnego użytkowania, który trzyma baterię 2x dłużej niż jakbym nie miał roota. 2 mam do gier, który zasysa baterię ale za to np takie GTA SA śmiga mi ślicznie.

Dla mnie to zupełnie czarna magia... A szkoda, bo ten telefon ma spore możliwości...

SuperSU nie widzi aplikacji czy jak?

Jak sobie zainstalujesz jakąś aplikację np Swapper2, SetCpu to przy włączaniu tego programu wyskakuje info czy pozwolić aplikacji na coś tam. Klikasz tak i działa. I wtedy aplikacje się dodają do listy w programie.

Link2SD nie wiem, ale powinno być tak samo. Nie używałem nigdy tego programu.

Jak masz SuperSU i telefon działa to go nie spiepszyłeś. Jest tak jak powinno być.

Uff to mnie pocieszyłeś. Rzeczywiście jest jak napisałeś. Teraz muszę jakoś podzielić kartę pamięci, żeby móc przenosić gry.

Wpisz na YT Link2Sd i poszukaj poradnika. Ja tym programem bawiłem się około 4lata temu, więc nie pamiętam już co i jak.

Okej, zrobiłem roota, mam ten program SuperSU i teraz pytanie. Program nie widzi żadnych Aplikacji. To dobrze czy źle?Ściągam właśnie ten program. Widzę, że dość dobrze znasz się na rzeczy. Mam nadzieję, że nic nie spieprze z telefonem

Jaki program nie widzi żadnych aplikacji?

W kwestii Link2SD sprawa jest skomplikowana. Sam program nie wystarczy, trzeba najpierw sformatować kartę SD i podzielić ją na partycje - jedną zwykłą, drugą na przeniesione aplikacje. Np. na mojej 8-gigówce przeznaczyłem 1 GB na partycję ext4 dla aplikacji, resztę dla "zwykłej" części. Dopiero potem odpala się link2sd, który musi "poznać" nową partycję i wtedy można zacząć przenosić aplikacje.

Jeżeli chcesz się do tego zabierać, to musisz zacząć od backupa swojej karty SD i formatu. Kiedy już ją sformatujesz, są 2 możliwości:

- umieszczasz ją w czytniku kart komputera i używasz odpowiedniego programu, żeby podzielić kartę na partycje.

- używasz opcji wewnątrz trybu recovery. Potrzebny do tego jest kernel wyposażony w ClockworkMod Recovery (CWM). A żeby taki kernel sobie załadować, potrzebujesz mieć odblokowany bootloader...

RVL mam na myśli program SuperSU, ale już wiem o co chodzi. Co do czytnika kart pamieci to gdzieś mam schowany. Musiałbym poszukać.

@EDIT
Znalazłem poradnik. Zaraz biore się do roboty :ph34r: