Chłodzenie

Mam do was takie pytanko. Składam za chwilkę kompa. W tematyce sprzętowej jestem bardzo do tyłu wręcz zielony. Pytanie mam odnośnie chłodzenia CPU. Czy gdy nie mam wysokiego użycia ( nie gram wymagające gry / nie siedzę po 10 godzin ). To czy dodatkowe chłodzenie procesora jest potrzebne? Pytanie jest oczywiście z czystej ciekawości ponieważ jak wiemy dodatkowe chłodzenie CPU nie jest jakimś kosmicznym wydatkiem. Mówimy tu o procesorze i5 4690K , Czy wystarczy BOXowy . Póki co ?

Jak nie będziesz podkręcał procka to wystarczy.

Niby styknie, ale ani nie będzie to ciche, ani wydajne. To tak jak z używaniem gazety do podcierania - można, ale po co, skoro papier toaletowy jest tani i zapewnia dużo większy komfort. Ew możesz odłożyć kupno chłodzenia na pewien czas, ale docelowo bym wymienił boxowe.

Z tanich ale średnio przyjemnych (coś tam stuka, furczy, ale działa) może być Spartan HE

Z dobrych polecam Thermaltake Macho

Z bardzo dobrych (ale najdroższych, ale naprawdę wydajnych i cichych) polecam cokolwiek od Noctua (sam mam u12p se2 i kocham je).

@PS: i używam go właśnie na 4690k, który wcześniej też Ci poleciłem :)

@PS2: I oczywiście możesz zapomnieć o podkręcaniu procesora na boxowych chłodzeniu, a ten procek się wybiera dla podkręcania właśnie (potwór na 4,5GHz). Jak nie planujesz podkęcania, to zmień zakup na zwykły 4690 (to "K" oznacza wersję zdatną do podkręcania zegara).

A zmiana zakupu ma sens ? Skoro "K" to tylko odblokowany mnożnik? A cena prawie ta sama? Wybacz jeśli pitolę ale nie znam się nic.

Jak nie planujesz OC bierz i5-4590 (dopłata do 4690 jest nieopłacalna).

Powiem może tak:

W 3 letnik okresie czasu duuużo bardziej opłaci Ci się kupić te 4690k (podstawowe podkręcanie z 3,9GHZ do 4,2GHz jest w stanie zrobic KAŻDA osoba, bez żadnej wiedzy o overclockingu, w czasie 5-10 minut) i dorzucić stówkę na chłodzenie, niż kupować teraz zwykły 4690 na chłodzeniu boxowym. Różnica w zależności od opcji wyniesie Cie od 150 do 300zł (4690 jest tańszy bodaj o 80zł, a chłodzenia kosztują od 70 do 250 zł, sta zakres od 150 (80+70) do 300+(80+250)).

Tak więc pytanie do Ciebie, czy jakieś ~3 lata cichszej i wydajniejszej pracy procka, który starczy Ci na rok dłużej niż niepodkręcalny, jest warte dla Ciebie 150zł, czy nie :)

O właśnie takiej odpowiedz oczekiwałem. Wracając do wyboru chłodzenia. Czy montaż chłodzenia nie sprawi mi problemu? Martwi mnie ta pasta głównie. Kupiłem ten 4690 K który polecałeś:) Dziś jadę po odbiór do netpunkta :D

A to już zależy jakie chłodzenie kupisz - te najlepsze bywają mocno inwazyjne - w celu zamontowania chłodzenia Noctua, trzeba wymontować płytę główną, zamontować specjalne zaczepy stabilizujące chłodzenie z obu stron, założyć płytę znowu i dopiero założyć chłodzenie. Wszystko oczywiście z wymontowanymi podzespołami i wypiętymi kabelkami. Nie polecam laikom.

Z drugiej strony zamontowania takiego Spartana, to kwestia wpięcia go w 2 zaczepy i zapięcia zatrzasku docisku - nic trudnego.

Tak więc montaż zależy od modelu - zazwyczaj opisy przedmiotu zawierają opis o stopniu komplikacji instalacji.

Co do samej pasty to żadna filozofia - wyciskach z tubki a`la super glue na środku zamontowanego procesora kropkę wielkości ziarnka grochu (nie rozprowadzasz tego!) i zakładasz chłodzenie, które samo rozprowadzi pastę po dociśnięciu. ważne! Za dużo pasty jest gorsze niż za mało, ponieważ zablokuje odpływ ciepła z procesora!

Pasta to nie problem. Wyciskasz pastę wielkości ziarnka grochu na procka i nakładasz chłodzenie. Co do zakładania chłodzenia wszystko zależy od tego jakie jest to chłodzenie. Instrukcję na ten temat możesz znaleść w internecie. Na YT też wiele osób pokazuje jak założyć dane chłodzenie.

Jak chcesz jakieś chłodzenie inne niż boxowe to musisz podać budżet na nie. Wtedy się coś pomyśli.

Mam do was takie pytanko. Składam za chwilkę kompa. W tematyce sprzętowej jestem bardzo do tyłu wręcz zielony. Pytanie mam odnośnie chłodzenia CPU. Czy gdy nie mam wysokiego użycia ( nie gram wymagające gry / nie siedzę po 10 godzin ). To czy dodatkowe chłodzenie procesora jest potrzebne? Pytanie jest oczywiście z czystej ciekawości ponieważ jak wiemy dodatkowe chłodzenie CPU nie jest jakimś kosmicznym wydatkiem. Mówimy tu o procesorze i5 4690K , Czy wystarczy BOXowy . Póki co ?